Cyberpunk 2077 jest pierwszoosobową grą RPG z otwartym światem, wzbogaconą o elementy FPS-ów. Za jej stworzenie odpowiada polskie studio CD Projekt RED, które zdobyło międzynarodową sławę dzięki bestsellerowemu cyklowi Wiedźmin. Tytuł oparto na licencji Cyberpunka 2020 – gry fabularnej stworzonej w 1990 roku przez Mike’a Pondsmitha.

Gra zostanie wydana 10 grudnia 2020 roku na konsole PlayStation 4, PlayStation 5, XBoxa One, XBoxa Series X oraz PeCety Windowsowe.

Fabuła

Akcja Cyberpunka 2077 toczy się w roku 2077, w fikcyjnej metropolii zwanej Night City położonej na północy kalifornijskiego wybrzeża. Mamy tu do czynienia z dystopijnym retrofuturyzmem rodem z lat 90. XX wieku, w którym zdewastowanym światem rządzą brutalne megakorporacje, a ulice są królestwem gangów i tytułowych cyberpunków – niezależnych buntowników żyjących poza systemem. Ponadto dzięki postępowi technologicznemu ludzie powszechnie modyfikują swoje ciała wszczepami. Wcielamy się w V, czyli początkującego najemnika (lub najemniczkę) budującego swoją pozycję w surowej rzeczywistości. Pewnego razu, wypełniając jedno ze zleceń, bohater(ka) wchodzi w posiadanie czipu skrywającego sekret nieśmiertelności, który jest obiektem pożądania najpotężniejszych sił cyberpunkowego świata. Protagonistę tworzymy od podstaw, decydując m.in. o płci (co ciekawe, można swobodnie łączyć ze sobą żeńskie i męskie cechy), wyglądzie, czy pochodzeniu postaci (mamy do dyspozycji trzy ścieżki życiorysu – nomada, ulicznika lub korposzczura – które decydują m.in. o tym, gdzie rozpoczniemy zabawę oraz oferują dodatkowe opcje przechodzenia misji). W kreatorze postaci ustalamy też początkowy poziom podstawowych pięciu atrybutów: budowy ciała, refleksu, zdolności technicznych, inteligencji i „cool” (można to przetłumaczyć jako „opanowanie”, ale w grze statystyka odgrywa też rolę podobną do charyzmy).

Mechanika

Cyberpunk 2077 jest grą RPG, w której akcję obserwujemy z perspektywy pierwszoosobowej. Gracz eksploruje rozległy, otwarty świat (możemy chodzić na piechotę lub jeździć samochodami oraz motocyklami) i wykonuje przeróżne zadania, często o nieliniowej strukturze. W grze znalazła się też ciekawa mechanika Braindance, która pozwala „przeżywać” wspomnienia innych osób. Rozwiązanie to jest często wykorzystywane w różnorakich dochodzeniach. W toku rozgrywki często musimy również walczyć – system odpowiedzialny za starcia nawiązuje do FPS-ów, choć mamy tu również elementy RPG (jak w cyklu Destiny – np. strzały w głowę niekoniecznie od razu zabijają wrogów, a o ilości zadanych obrażeń decydują statystyki bohatera). Korzystamy z arsenału zróżnicowanej futurystycznej broni (zarówno palnej, jak i białej), a także dodatkowych umiejętności i narzędzi (możemy np. hakować systemy bezpieczeństwa i czipy znajdujące się w ciałach przeciwników). Mamy też opcję cichego eliminowania wrogów oraz negocjowania z bohaterami niezależnymi w celu przekonania ich do swoich racji lub znalezienia kompromisu. W zamian za podejmowane aktywności zdobywamy dwa rodzaje punktów – obok standardowego doświadczenia służącego do rozwoju umiejętności występuje tu wskaźnik reputacji (ang. street cred). Warunkuje ona m.in. dostęp do coraz lepszych sprzedawców i zleceniodawców. Ponadto możliwości bohatera zwiększamy poprzez instalowanie różnorodnych wszczepów. System rozwoju jest bezklasowy – możemy swobodnie mieszać specjalizacje i zdobywać różne zdolności. Night City składa się sześć dzielnic: City Center (gdzie mieszczą się siedziby megakorporacji), Westbrook (zamieszkiwana przez bogaczy), Pacifica (opanowana przez gangi), Heywood (goszcząca Latynosów), Watson (gdzie swój nowy dom znaleźli imigranci) oraz Santo Domingo (zaopatrujące metropolię w energię). Mamy też możliwość eksplorowania pustynnych terenów okalających miasto. Cyberpunk 2077 działa w oparciu o silnik graficzny RED Engine, który w porównaniu z wersją napędzającą grę Wiedźmin 3: Dziki Gon doczekał się licznych ulepszeń. Zastosowana technologia pozwoliła autorom na wykreowanie szczegółowego świata z cyklem dobowym i wysokim natężeniem ruchu na ulicach. Ponadto wersja PC wspiera technologie ray tracingu oraz DLSS 2.0. Warto też zwrócić uwagę na bogatą, wielogatunkową ścieżkę dźwiękową, za którą odpowiada wielu znanych wykonawców (m.in. zespół Refused, który wcielił się w cyberpunkową grupę Samurai).

Trailer: